Debiutanci w saunie

Źródło: Pixabay

Debiutanci w saunie, czyli sauna dla początkujących i nie tylko.
Jeżeli do sauny wchodzisz po raz pierwszy albo rzadko w niej bywasz, lub zwykle saunujesz w pozycji siedzącej z opuszczonymi na ziemię nogami, to najprawdopodobniej można zaliczyć cię do debiutantów. Do debiutantów można zaliczyć również tych, którzy do sauny wchodzą nawet często, ale w kostiumach kąpielowych, a co gorsza siadają bezpośrednio na deskach sauny suchej, albo siadają na plastikowym ręczniku, zrobionym z mikrofibry (mieszanki poliestru i poliamidu), zamiast na ręczniku wykonanym z naturalnych włókien np. bawełny. A więc nie przejmuj się; wchodząc do sauny masz szansę spotkać wielu, podobnych do ciebie, debiutantów.

Zakładam, że wiesz, np. po wizycie u lekarza, czy możesz korzystać z sauny. Dla kobiet ważna informacja, że nie powinno korzystać się z sauny w okresie ciąży i menstruacji.

Jak się przygotować i jak powinna wyglądać wizyta w saunie?

  • Po pierwsze trzeba ustalić ile ręczników, wykonanych z włókien naturalnych, weźmiemy do sauny. W przypadku mężczyzn sprawa jest dość prosta; opisałem to w odsłonie Mężczyzna w przybasenowej saunie. W przypadku kobiet temat jest bardziej skomplikowany, opisany w odsłonie Kobieta w przybasenowej saunie. Do tematu ręczników wrócę niedługo w odsłonach Ręczniki w saunie cz.1 i Ręczniki w saunie cz.2. Na początek można stwierdzić, że podstawowy zestaw debiutancki składa się z dwóch dużych i jednego mniejszego ręcznika lub trzech dużych ręczników, z których jeden służy do wycierania się, a pozostałe do wykorzystania w saunie.
Podstawowy, debiutancki zestaw ręczników (dwa duże i jeden mniejszy lub trzy duże)
  • Do saunarium nie przychodzimy po obfitym posiłku, ale też nie możemy być wygłodzeni.
  • Nie wchodzimy do saunarium w biżuterii; metalowe elementy szybko się nagrzewają i mogą spowodować oparzenia ciała.
  • Nie wchodzimy do sauny ani w okularach, ani w szkłach kontaktowych.
  • Przed skorzystaniem z sauny rozbieramy się i bierzemy prysznic, a następnie osuszamy ciało, co przyspieszy proces pocenia się.
  • Wybieramy rodzaj sauny, z której chcemy skorzystać. Najczęściej będzie to sauna sucha (fińska) lub parowa (łaźnia). O różnicach pomiędzy tymi saunami można przeczytać w odsłonie Sauna sucha a parowa. Natomiast jak należy zachowywać się w poszczególnych saunach dowiemy się w odsłonach: Zasady korzystania z sauny suchej i Zasady korzystania z sauny parowej. Zaś ogólne zasady korzystania z sauny opisano w odsłonie Zasady korzystania z sauny. Wbrew powszechnej opinii łatwiej jest rozpocząć saunowanie w łaźni, trzeba tylko wiedzieć jak to zrobić.
  • Do sauny powinniśmy wchodzić bez okrycia. Kostium (zobacz odsłonę W saunie bez kostiumów kąpielowych) lub ręcznik zakłócają proces wymiany ciepła, jaki powinien zachodzić w organizmie w trakcie pobytu w saunie. Proces wymiany ciepła ma podstawowe znaczenie, a jego zachwianie może spowodować wystąpienie udaru cieplnego. Przyczyną udaru może być przegrzanie głowy i jednoczesne uniemożliwienie wymiany ciepła przez dużą część ciała zakrytą kostiumem lub ręcznikiem. Łatwo się więc domyślić, że to kobiety najczęściej ulegają udarowi cieplnemu w saunie. Częściowym remedium może być zsunięcie górnej części kostiumu (jeżeli mimo wszystko wchodzimy do sauny w kostiumie) lub rozsunięcie ręcznika, tak aby odkryć możliwie jak największą część ciała, i w trosce o własne zdrowie warto to zrobić. Miedzy innymi dla tego umiejętne przebywanie w saunie parowej jest polecane dla debiutantek zasłaniających ciało ręcznikiem, ponieważ kluczowym w momencie, gdy para okryje ciało i będzie gorąco, można bez skrępowania odrzucić zasłonę, ponieważ i tak wtedy niewiele w saunie widać. Ale sauna parowa ma takie ograniczenie, że okrywający ręcznik po jednej wizycie staje się mokry i należy go przy kolejnej wizycie w łaźni zastąpić suchym.
  • Jeżeli jesteśmy debiutantami nie powinniśmy wchodzić sami do pustej sauny, ale nie należy wchodzić również do sauny przeludnionej, w której pozostają tylko miejsce siedzące. I warto wejść z kimś, kto umie korzystać z sauny, czyli na pewno nie z osobą np. wchodzącą do sauny w kąpielówkach, czy też w kostiumie kąpielowym.
Ułożenie ręcznika do pozycji leżącej (z lewej) i do pozycji półsiedzącej lub siedzącej z podciągniętymi nogami (z prawej) [źródło: OpenWear.pl]
  • Po wejściu do sauny suchej (boso, bez klapek) należy na najniższej ławie ułożyć ręcznik, na którym spocznie nasze ciało. Żadna część ciała nie powinna dotykać do desek sauny. Saunowanie rozpoczynamy od ławy najniższej, a w miarę oswajania się z sauną możemy wybierać ławy wyższe. Poniżej pokazano schematycznie różne pozycje przybierane podczas saunowania, poczynając od najkorzystniejszej do najmniej korzystnej.
Pozycje przybierane podczas saunowania, poczynając od najkorzystniejszej (1) do najmniej korzystnej (4)
  • Dla początkujących saunujących najkorzystniej wybrać pozycję leżącą (1), w której każda część ciała będzie znajdowała się w takiej samej temperaturze, lub pozycję półleżącą (2), gdzie głowa znajdzie się niżej, niż głowa osoby siedzącej, a podciągnięte stopy będą znajdowały się w temperaturze podobnej do reszty ciała. Pozycję siedzącą z opuszczonymi nogami (4) przyjmuje się na 2-3 min przed wyjściem z sauny w celu wyrównania ciśnienia krwi. Czasami saunowanie w takiej pozycji jest wymuszone w przeludnionej saunie.
  • Kluczem do sukcesu saunowania w łaźni jest zajęcie odpowiedniej pozycji, z głową znajdującą się na zbliżonej wysokości do reszty ciała. W czasie cyklu wyrzutu pary warto mieć głowę jak najniżej, np. w pozycji leżącej lub półleżącej, aby po zmniejszeniu zaparowania stopniowo się podnosić, dochodząc do pozycji siedzącej z nogami podciągniętymi do góry i opartymi na ławce. Na chwilę przed wyjściem opuszczamy nogi, aby wyrównać ciśnienie krwi i przygotować się do wyjścia z sauny. Ze względu na stosunkowo niską temperaturę podłogi do sauny parowej możemy wchodzić w klapkach lub bez.
  • Czas pobytu w saunie suchej to od ok. 8 do ok. 15 min. W łaźni czas saunowania może być dłuższy, od ok. 10 do ok. 20 min. Ale uwaga, saunę należy natychmiast opuścić wtedy, gdy poczujemy że powinniśmy to zrobić. Nie dziwmy się też pytaniom, czy wszystko jest w porządku, czy nie jest za gorąco, czy się dobrze czujemy i dla własnego bezpieczeństwa odpowiadajmy zgodnie z prawdą. Uważni saunowicze mogą dostrzec u nas niepokojące symptomy udaru cieplnego, czy to w kabinie sauny, czy też pod prysznicami, i pomogą, jeżeli im na to pozwolimy.
  • Po wyjściu z sauny wchodzimy bez ubrania pod ciepły prysznic, który spłucze z nas pot. Dopiero potem przystępujemy do schładzania ciała, obniżając temperaturę natrysku. Jeżeli czujemy lekkie zawroty głowy, weźmy krótki prysznic w temperaturze ciała, który zmyje z nas pot, a następnie trochę chłodniejszy, ale dłuższy, aby lekko obniżyć temperaturę ciała. Nie należy wówczas gwałtownie obniżać temperatury natrysku. Dajmy komuś znać, że nie czujemy się dobrze i po wyjściu ze strefy saun pozostańmy w chłodniejszej, ogólnodostępnej strefie wypoczynkowej.
  • Po sesji w saunie odpoczywamy co najmniej tyle czasu, ile trwała sesja termiczna i uzupełniamy płyny w organizmie.
  • Bezpośrednio po wyjściu ze strefy saun nie wchodzimy do jacuzzi, ani nie udajemy się do szatni, ponieważ ciepło tam panujące spowoduje, że zaczniemy się ponownie pocić. Więcej można przeczytać w odsłonie Najczęstsze błędy popełniane w saunie.

Miłego i bezpiecznego saunowania.