Korzystanie z sauny przynosi wiele korzyści dla zdrowia – m.in. zmniejsza ryzyko rozwoju demencji. Jednak, aby saunowanie było przyjemne, relaksujące i pozytywne dla organizmu, należy korzystać z sauny z głową. O najczęstszych błędach popełnianych w saunie można przeczytać tutaj.
Jedną z podstawowych zasad saunowania jest korzystanie z sauny bez kostiumów kąpielowych, co jest zgodne z zasadami określonymi m.in. przez wytyczne Państwowego Zakładu Higieny. Jednak wielu mężczyzn nie stosuje się do tych zasad, paradując w saunie w kąpielówkach. Dlaczego przebywanie w saunie w strojach kąpielowych jest szkodliwe dla zdrowia opisano w odsłonie W saunie bez kostiumów kąpielowych. Nie napisano tam jeszcze o szkodliwości wysokiej temperatury dla jąder. Mokre kąpielówki utrudniają wymianę ciepła w okolicach jąder, zaś woda uwięziona w materiale, mająca dużą pojemność cieplną, może łatwo doprowadzić do przegrzania, a nawet poparzenia jąder. W panującej tam ciepłej i wilgotnej atmosferze świetnie rozmnażają się drobnoustroje, a woda basenowa, odparowując z mokrych kąpielówek, wydziela chlor, który może podrażniać skórę i drogi oddechowe.
Natomiast ekstremalną głupotą jest siadanie w kąpielówkach (albo w kostiumie kąpielowym w przypadku kobiet), bezpośrednio na gorących deskach. Oprócz negatywnego wpływu na genitalia i florę bakteryjną, doprowadza się do tego, że pot spada bezpośrednio na deski sauny i w nie wsiąka. A ponieważ skład potu jest podobny do składu moczu, to tak jakby ktoś nasikał na te deski!
Jak więc przygotować się do saunowania? Zależy to od tego, do jakiej sauny się udajemy (różnice pomiędzy sauną suchą a parową można znaleźć tutaj).
Jeżeli udajemy się do sauny suchej, wówczas powinniśmy mieć min. dwa duże ręczniki: jeden do wycierania się pod prysznicem, a drugi do położenia na ławę. Proponuję zabrać jeszcze jeden, mniejszy ręcznik do osłonięcia genitaliów. W przypadku korzystania z sauny parowej, do której z zasady wchodzi się bez okrycia, proponuję zabierać jeden duży ręcznik do wycierania się pod prysznicem i tyle małych ręczników, ile przewidujemy pobytów w łaźni parowej. Taki ręcznik może posłużyć jako podkład pod pośladki i jednocześnie jako osłona genitaliów przed gorącem i wzrokiem osób przebywających w saunie. W trakcie każdej sesji parowej mały ręcznik nasiąka wodą, a więc należy go wymieniać wchodząc kolejny raz do łaźni. A więc uniwersalny zestaw ręczników powinien składać się z dwóch dużych i np. trzech małych. Wówczas możemy korzystać i z sauny suchej, i z parowej.
Inne okrycia są opisane w odsłonie Moda w saunie.
Wskazówki dla kobiet korzystających z przybasenowej sauny można znaleźć tutaj.