Moda w saunie

Źródło: Pixabay

Zanim napiszemy o modzie, warto uświadomić sobie, w jakim celu wchodzimy do sauny. Ponieważ w naszym kraju kultura prawidłowego saunowania nie jest jeszcze szeroko rozpowszechniona, ciekawe są motywy i sposoby korzystania z sauny. Oto z życia wzięte odpowiedzi:
„wchodzę na chwilę, żeby się ogrzać”, „zostawiam drzwi otwarte, bo w środku jest za gorąco”, „wchodzę, żeby kostium (ręcznik) podsuszyć”, „posiedzę trochę w cieple, bo mam nałożony preparat na włosy” itp.
Jeżeli jednak wchodzimy do sauny, aby wykorzystać dobrodziejstwa wynikające z prawidłowego saunowania, wskazane byłoby skorzystanie z poniższych rad.

Jak napisano w odsłonie Debiutanci w saunie, „do sauny powinniśmy wchodzić bez okrycia. Kostium (zobacz też W saunie bez kostiumów kąpielowych) lub ręcznik (zobacz też Ręczniki w saunie cz. 1, Ręczniki w saunie cz. 2) zakłócają proces wymiany ciepła, jaki powinien zachodzić w organizmie w trakcie pobytu w saunie. Proces wymiany ciepła ma podstawowe znaczenie, a jego zachwianie może spowodować wystąpienie udaru cieplnego. Przyczyną udaru może być przegrzanie głowy i jednoczesne uniemożliwienie wymiany ciepła przez dużą część ciała zakrytą kostiumem lub ręcznikiem. Łatwo się więc domyślić, że to kobiety najczęściej ulegają udarowi cieplnemu w saunie. Częściowym remedium może być zsunięcie górnej części kostiumu (jeżeli mimo wszystko wchodzimy do sauny w kostiumie) lub rozsunięcie ręcznika, tak aby odkryć możliwie jak największą część ciała”. Jednak najlepiej korzystać z sauny bez okrycia lub ograniczać okrywanie do minimum, ponieważ zakrywanie dużej części ciała niweluje korzyści z przebywania w saunie i może doprowadzić do udaru cieplnego.

Najlepiej korzystać z sauny bez okrycia lub ograniczać okrywanie do minimum [Na podstawie: Flickr]

Z pomocą przybywają producenci odzieży przeznaczonej do saunowania. Jeżeli chodzi o mężczyzn, to sytuacja jest dość prosta. Do sauny suchej mężczyźni mogą założyć specjalny kilt. Oczywiście nie zwalnia to z zabrania do sauny suchej ręcznika, wykonanego z włókien naturalnych, na którym układamy swoje ciało. Do sauny parowej powinno się wchodzić bez ubrania i ręcznika albo zabrać mały ręcznik, aby na nim usiąść lub usiąść na jego części, a resztą zasłonić biodra przed ciepłem i wzrokiem innych saunujących (trzeba przygotować jeden mały ręcznik na każdą sesję parową).

Kilt frotte zapinany na rzep i hammam kilt zawiązywany za pomocą troczka [Źródło: Belibe Sport]

W przypadku kobiet sytuacja jest bardziej złożona. Jeżeli saunowanie bez ubrania jest dla kobiety krępujące, nie pozostaje nic innego jak skorzystanie z jakiegoś okrycia, które przesłoni ciało kobiety. Biorąc pod uwagę konieczność maksymalnego odkrycia ciała warto zastanowić się nad nabyciem specjalnego stroju do saunowania.

Hammam pareo i komplet dwuczęściowy hammam (spódnica i top) [Źródło: Belibe Sport]

Okrywając się pareo, tak jak używając ręcznika do okrycia, należy pamiętać żeby maksymalnie ułatwić dostęp ciepła do ciała, umiejętnie się odkrywając. Można też zaopatrzyć się w spódniczkę i top do sauny. Z reguły są oferowane zarówno w kompletach, jak i oddzielnie, ponieważ niektórym użytkowniczkom saun zależy tylko na okryciu bioder. W internecie można znaleźć kilka modeli dwuczęściowych okryć do stosowania w saunie, dopasowanych do różnych typów sylwetki.

Dwuczęściowe komplety do sauny [Źródło: Unikalne kosmetyki]

Mimo stosowania odzieży przeznaczonej do saunowania, należy w saunie suchej używać ręcznika, wykonanego z włókien naturalnych, w celu odizolowanie ciała od elementów wyposażenia sauny. W przypadku korzystania z sauny parowej w jakimkolwiek okryciu należy pamiętać, że tkaniny szybko nasiąkają wodą. Jeżeli już musimy okrywać się w łaźni (oby nie kostiumem kąpielowym), to miejmy przygotowane okrycia rezerwowe na kolejne sesje saunowania.