Korzystanie z sauny powinno być przyjemne, relaksujące i pozytywne dla organizmu. Jednakże wiele osób w czasie saunowania popełnia błędy, czasami takie, które przekreślają korzyści z pobytu w saunie. Do najczęściej popełnianych błędów należą:
Wchodzenie do sauny suchej lub parowej w kostiumie kąpielowym
To błąd karygodny, który może zniwelować korzyści wynikające z korzystania z sauny. Dlaczego nie można wchodzić do sauny w kostiumach kąpielowych przeczytasz w odsłonie: W saunie bez kostiumów kąpielowych.
Zgodnie z wytycznymi Państwowego Zakładu Higieny:
„Użytkownik powinien korzystać z sauny bez ubrania, w tym bez kostiumu kąpielowego i bielizny. Podczas kąpieli w saunie wszelka odzież utrudnia parowanie potu z powierzchni ciała, powodując podrażnienie skóry, a w przypadku tkanin z włókien syntetycznych panująca w saunie wysoka temperatura może spowodować ich stopienie się i poparzenie skóry”.
Siadanie na ławach sauny suchej gołym ciałem lub w kostiumie kąpielowym oraz trzymanie stóp bezpośrednio na drewnie
To również błąd karygodny, który powinien być piętnowany zarówno przez innych użytkowników sauny, jak i personel. Jeżeli nie siedzi się w saunie suchej na ręczniku, pot, którego skład jest podobny do moczu, wnika w deski sauny. „Obecność tych związków na deskach sauny nie tylko jest nieprzyjemna i stanowi zagrożenie (…) zarażeniem się różnego rodzaju chorobami skóry, ale przyspiesza w znacznym stopniu niszczenie desek”. Dosadnie można to ująć w ten sposób: czy na pewno chcesz siedzieć tam, gdzie ktoś nasikał?
„Wzorcowym stanem ujętym m.in w materiałach dla partnerów Polskiego Towarzystwa Saunowego jest usiąść na jednym dużym ręczniku w taki sposób, by pot spływający nam z łydek i ud czy kapiący z czubka nosa nie lądował na deskach”.
Na podstawie: https://saunawadowice.pl/artykuly-kultura-saunowania-recznik-w-saunie-niby-banal-ale-czy-na-pewno dostęp 2023.01.04
„W saunach suchych (drewnianych) należy siadać na ręczniku. Ręcznik powinien być rozłożony tak, aby żadna część ciała nie stykała się z powierzchnią drewnianą”.
Źródło: Wytyczne dotyczące wymagań sanitarno-higienicznych dla saun. NARODOWY INSTYTUT ZDROWIA PUBLICZNEGO – PAŃSTWOWY ZAKŁAD HIGIENY, Warszawa 2016
Korzystanie z sauny parowej w ręczniku
Nie jest to błąd karygodny, ale należy mieć świadomość, że ręcznik w atmosferze o wilgotności bliskiej 100% po krótkim czasie staje się mokrą szmatą. Korzystając w ręczniku z sauny, suchej lub parowej, należy zwrócić uwagę na to, aby był to cienki ręcznik bawełniany (nigdy szybkoschnący poliestrowy) i aby ciało było nim luźno zasłonięte, a nie szczelnie okryte. Szczelne okrycie grubym ręcznikiem uniemożliwia wymianę ciepła lub dostęp pary do ciała, czyli eliminuje możliwość korzystania z dobrodziejstw sauny i, w przypadku nieprawidłowej pozycji, powodującej przegrzanie głowy, naraża na udar cieplny. Zaś ciepły, mokry lub przepocony ręcznik jest świetnym podkładem dla drobnoustrojów, o czym szczególnie powinny pamiętać kobiety.
Sauna parowa, dzięki przymglonemu i mało przejrzystemu powietrzu, daje możliwość mniej skrępowanego odkrycia ciała niż sauna sucha.
Pomijanie korzystania z prysznica przed i po wejściu do sauny
Prysznic należy wziąć przed wejściem i po wyjściu z sauny. Prysznic należy brać bez ubrania.
Prysznic przed wejściem do strefy saun
„Prysznic przed pierwszym seansem saunowym nie służy wyłącznie podstawowemu oczyszczeniu ciała, ale także spłukaniu wszelkich innych substancji, jak perfumy, lakiery do włosów czy makijaż. Nadto służy rozgrzaniu ciała i przygotowaniu go na działanie sauny. Ten prysznic, jako jedyny podczas pobytu w strefie należy wziąć z użyciem środków myjących (mydło, żel), gdyż służy on oczyszczeniu ciała z bakterii przed intensywnym poceniem”. Po każdym wyjściu z basenu, czy też jacuzzi, przed wejściem do sauny, bierzemy prysznic bez ubrania, aby spłukać z siebie wszystkie zanieczyszczenia.
Prysznic po seansie w saunie
„Jest bezwzględnie obowiązkowy niezależnie od tego czy po nim zamierzamy korzystać ze zbiorników wodnych, czy nie. Nie zaleca się płukać się po saunie z użyciem środków myjących, by nie zapychać sztuczną chemią otwartych i oczyszczonych w saunie porów skóry. Prysznic bierzemy pod samą czystą wodą w dwóch etapach:
- Etap 1 – prysznic ciepły: służy dokładnemu opłukaniu ciała z potu po seansie. Wodą polewamy się od głowy w dół. Należy zwrócić szczególną uwagę na opłukanie łydek i podeszw stóp, gdyż pozostały na nich niezmyty pot może później podrażnić skórę.
- Etap 2 – prysznic zimny: jest to już element drugiego etapu cyklu saunowego, czyli schładzania. Prysznic zimny należy brać ze szczególną uwagą, począwszy od stóp i dłoni w kierunku serca, by nie doznać szoku termicznego. Dopiero później przechodzimy do beczki z zimną wodą a na samym końcu do wiadra, które ma na celu schłodzić głowę”.
„Pamiętajmy, że prysznic bierzemy nago, bez żadnych sztucznych strojów i innych okryć. Z mokrym ręcznikiem nie wchodzimy na seans w saunie suchej”.
Źródło: https://saunawadowice.pl/1_151_prysznic-oczywistosc-czy…-ciezki-temat.html dostęp 2023.01.04
Po schłodzeniu ciała nie wchodzimy do jacuzzi, ponieważ jest to niezdrowe (przedłużenie obciążenia termicznego dla organizmu i procesu pocenia), niegrzeczne i niehigieniczne. Czy przyjemne jest wchodzenie do wody, w której spłukali się spoceni ludzie?
Spędzanie sesji w saunie w pozycji siedzącej z opuszczonymi nogami
To typowy błąd osób niepotrafiących prawidłowo korzystać z sauny, powodujący nierównomierne nagrzewanie ciała, co wiąże się najczęściej z przegrzewaniem głowy i niedogrzewaniem dolnych partii ciała. Czasami pozycja wymuszona w przypadku przeludnienia sauny.
Pozycja siedząca z opuszczonymi nogami powinna być stosowana w końcowej fazie saunowania:
„W celu przystosowania układu krążenia do prawidłowego funkcjonowania w pozycji stojącej, wskazane jest w ostatnich 2 – 3 minutach przebywania w saunie przyjęcie pozycji siedzącej z opuszczonymi nogami”.
Aby otrzymywać podobną temperaturę całego ciała, w czasie sesji w saunie powinno się leżeć lub siedzieć z kolanami podciągniętymi do ciała tak, aby stopy znalazły się w podobnej temperaturze co reszta ciała.
„Korzystanie z sauny rozpoczyna się od ław niskich, stopniowo przechodząc na wyższe”.
Na podstawie: Wytyczne dotyczące wymagań sanitarno-higienicznych dla saun. NARODOWY INSTYTUT ZDROWIA PUBLICZNEGO – PAŃSTWOWY ZAKŁAD HIGIENY, Warszawa 2016
Głośne zachowanie w saunie
Głośne zachowanie utrudnia lub wręcz uniemożliwia odpoczynek i zrelaksowanie się innym osobom. Na spotkania towarzyskie można wynająć sauną na wyłączność.
Częste wchodzenie i wychodzenie – krótkie saunowanie
To nagminny błąd osób niepotrafiących prawidłowo korzystać z sauny. Efekty saunowania odczuwa się po ok. 8-10 min przebywania w saunie. Krótsze seanse nie dają odpowiednich efektów saunowania, a powodują schładzanie sauny, związane z częstym otwieraniem drzwi.
Podstawowe błędy użytkowników saun to: niekorzystanie z prysznica przed wejściem oraz po wyjściu z sauny, wchodzenie do sauny parowej w kostiumie kąpielowym, zaś do sauny suchej w kostiumie i bez ręcznika, niewymuszone siedzenie w saunie z opuszczonymi nogami przez całą sesję i wychodzenie z sauny po kilku minutach.
Ogólne zasady korzystania z sauny znajdują się tutaj, zaś szczegóły dotyczące sauny suchej można znaleźć tutaj, a sauny parowej tutaj. Z porównaniem sauny suchej i parowej można zapoznać się tutaj. Natomiast wskazówki dla saunujących kobiet znajdują się tutaj, a mężczyzn tutaj.