Używanie ręczników w saunie nie wydaje się skomplikowane, ale czy na pewno? Żeby nie być gołosłownym będę posiłkował się dokumentem Wytyczne dotyczące wymagań sanitarno-higienicznych dla saun, wydanym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny oraz artykułem Ręcznik w saunie – niby banał, ale… czy na pewno?, do którego odsyłam dociekliwych, a w którym napisano m.in.:
Ręcznik w saunie suchej:
„Zacznijmy od tego do czego służy nam ręcznik w saunie suchej, bo tylko w saunach tego rodzaju go używamy (oczywiście zakładając, że znamy już podstawy i wiemy dlaczego nie wchodzimy do sauny w kostiumie kąpielowym, o którego szkodliwości pisaliśmy tutaj).
Otóż ręcznik służy kilku celom. Pierwszym i podstawowym z nich jest higiena. W saunie suchej ręcznik ma za zadanie fizycznie oddzielać nasze pocące się ciało od drewnianego wyposażenia sauny tj. ław i ścian. Dlatego właśnie bardzo ważne jest by, wchodząc do kabiny sauny suchej (fińskiej, bio czy infrared), brać ze sobą na tyle dużo ręcznika/ręczników by móc podłożyć go/je pod każdą, powtarzamy KAŻDĄ część ciała, która opiera się o ławy lub ściany. (…)
Idąc do strefy saun dobrze jest wziąć ze sobą dwa duże ręczniki o wymiarach minimum 70×150 cm. A po co ten drugi? No i tutaj przechodzimy do kolejnej roli jaką pełni ręcznik w saunarium, a mianowicie osuszanie ciała po prysznicu. (…)
UWAGA! Jeśli nagość w saunie jest dla Ciebie krępująca możesz zabrać też dodatkowy trzeci ręcznik lub hammam w celu owinięcia się nim na seansie. (…)
Ręcznik w łaźni parowej…
„Że co?” spytasz.
O ile jesteś kulturalnym saunowiczem to Cię to zdziwi i zaskoczy. Niestety nadal wiele osób w Polsce korzysta z łaźni parowej w ręcznikach lub innych okryciach (najgorsze możliwe to kostium kąpielowy), co zasadniczo mija się z celem korzystania z tego zabiegu. (…)
JAK DOBRAĆ RĘCZNIK:
Zasadniczo w saunie suchej, z uwagi na wysoką temperaturę od 95 do 110 a nawet i 130 stopni Celsjusza nie mogą znajdować się żadne sztuczne tworzywa, które pod wpływem tejże temperatury zaczną się topić i wydzielać trujące dla organizmu związki (z takich tworzyw jest dziś wykonane m.in. 100% kostiumów kąpielowych). Dlatego ważne jest by ręcznik, z którego korzystamy w saunie suchej był wykonany z tworzyw naturalnych jak np. bawełna”.
Poniżej kilka informacji nt. ręczników wybranych z przywoływanego już dokumentu Wytyczne dotyczące wymagań sanitarno-higienicznych dla saun:
„W celu skorzystania z sauny należy się zaopatrzyć w dwa ręczniki – jeden do wycierania się, drugi jako podkładka na ławę lub do owinięcia ciała”.
„Z ławek należy korzystać siadając lub leżąc na rozłożonych ręcznikach, które wchłaniają pot. (…) Na ławach można siedzieć lub leżeć (na ręczniku)”.
„W saunach suchych (drewnianych) należy siadać na ręczniku. Ręcznik powinien być rozłożony tak, aby żadna część ciała nie stykała się z powierzchnią drewnianą”.
Cd. w drugiej części odsłony Ręczniki w saunie cz. 2.