W saunie bez kostiumów kąpielowych

Źródło: W saunie. Polski portal saunowy.

Sauna to miejsce, gdzie powinno przebywać się bez ubrania – wchodzenie do sauny w kostiumie kąpielowym świadczy o braku szacunku dla siebie i innych.

„Strój kąpielowy (nawet bikini) może redukować pozytywne efekty korzystania z sauny, a także doprowadzić do reakcji alergicznej skóry, gdyż sztuczny materiał, z jakiego jest wykonany, ulega stopieniu pod wpływem wysokiej temperatury. Jednocześnie pod powierzchnią stroju powstają niebezpieczne bakterie”.

Źródło: https://www.saunyfinskie.com.pl/czego-nie-robic-w-saunie-5-grzechow-glownych/ dostęp 2023.01.03

Ułatwia to powstawaniu infekcji intymnych, szczególnie u kobiet. „Drobnoustroje rozwijają się z łatwością tam, gdzie jest ciepło i wilgotno. Sprzyjają im też wilgotne ręczniki i niewysuszony strój kąpielowy”.

Źródło: https://www.menopauza.pl/infekcje-intymne-a-czeste-korzystanie-sauny/ dostęp 2023.01.03

Kostiumy kąpielowe są wykonywane głównie z poliestru. Poliester powstaje w wyniku reakcji chemicznej z udziałem produktów ubocznych ropy naftowej, węgla, wody i powietrza. Otrzymany produkt jest rozciągany na długie włókna, które są bardzo mocne, ale też bardzo toksyczne. Poliester jest w zasadzie termoplastem i po podgrzaniu nawet do temperatury ciała, wydziela małe cząsteczki plastiku. Łatwo sobie wyobrazić, jak ten proces się intensyfikuje w czasie przebywania w saunie. Ciepło uwalnia chemikalia, takie jak formaldehyd, perfluorochemikalia (PFC) itp., a te są z kolei wchłaniane przez skórę i wydzielane na zewnątrz. Formaldehyd działa drażniąco u pacjentów cierpiących na alergie i stany astmatyczne. Ponadto wg klasyfikacji UE jest rakotwórczy. Naukowcy zgłosili również poważne problemy zdrowotne powiązane z PFC, a związane z ryzykiem powodowania raka. U zwierząt laboratoryjnych PFC okazały się być przyczyną uszkodzeń wątroby, nerek i układu rozrodczego. Stroje kąpielowe wykonywane są z poliestru, ponieważ wymagają szybkiego schnięcia po wyjściu z wody. Strój kąpielowy należy nosić tylko wtedy, kiedy to konieczne. Po kąpieli strój kąpielowy najlepiej jak najszybciej zdjąć oraz umyć i osuszyć skórę. Nie należy w strojach kąpielowych przebywać w rozgrzanej saunie suchej lub parowej.

Na podstawie: https://roeandjoe.com/blogs/news/poliester-czyli-wszechobecny-material-ktorego-powinnismy-unikac dostęp 2023.01.03

„Często do sauny wchodzimy po kąpieli w basenie, w mokrym stroju. Co się wtedy dzieje? Chlorowana woda basenowa paruje ze stroju i opary chloru dostają się do powietrza. Wszystkie osoby, które w tym czasie przebywają w saunie nieświadomie je wdychają, a to może doprowadzić między innymi do podrażnienia ich skóry czy dróg oddechowych.

A teraz zobaczmy jak to działa w drugą stronę. Idziemy do sauny, a po saunie wchodzimy do basenu. Toksyny, z których oczyścił się nasz organizm w saunie wniknęły w strój, a po wejściu do basenu czy jacuzzi uwalniają się w wodzie i wpływają na skórę innych użytkowników. Przez wszystkie te osoby są też wdychane”. Toksyny wydostają się z organizmu w formie potu, którego skład jest zbliżony do moczu. Nie potrzeba specjalnie bujnej wyobraźni aby zrozumieć co się dzieje, kiedy w tak przepoconym kostiumie wchodzimy do jacuzzi lub do basenu.

Źródło: https://unikalnekosmetyki.pl/blog-szkodliwe-dzialanie-stroju-kapielowego-w-saunie/ dostęp 2023.01.03

Do tego korzystając z kostiumów kąpielowych w saunie bardzo przyspieszamy ich zużycie, czyli sauna bezpośrednio przyczynia się do ich niszczenia.

Podsumowanie

Jeżeli korzystamy z sauny w kostiumach kąpielowych, szkody dla organizmu mogą być większe niż korzyści z saunowania. Dlatego w dokumencie Państwowego Zakładu Higieny napisano: „Użytkownik powinien korzystać z sauny bez ubrania, w tym bez kostiumu kąpielowego i bielizny. Podczas kąpieli w saunie wszelka odzież utrudnia parowanie potu z powierzchni ciała, powodując podrażnienie skóry, a w przypadku tkanin z włókien syntetycznych panująca w saunie wysoka temperatura może spowodować ich stopienie się i poparzenie skóry”. Więcej można przeczytać tutaj.

Źródło: Wytyczne dotyczące wymagań sanitarno-higienicznych dla saun. NARODOWY INSTYTUT ZDROWIA PUBLICZNEGO – PAŃSTWOWY ZAKŁAD HIGIENY, Warszawa 2016