Pobyt w saunie suchej powinien wiązać się z relaksem. A będzie relaksem, jeżeli potrafimy prawidłowo korzystać z sauny. Poniżej podstawowe zasady prawidłowego korzystania z sauny suchej. Zasady korzystania z sauny parowej można znaleźć tutaj, zaś porównanie sauny suchej i parowej można przeczytać tutaj.
Aby skorzystać z sauny powinno się posiadać klapki oraz co najmniej dwa czyste ręczniki, z których jeden służy do wycierania się, a drugi do położenia na ławę. Ręczniki używane wewnątrz sauny powinny być wykonane z materiałów naturalnych. Nie należy stosować ręczników szybkoschnących zawierających tworzywa sztuczne.
W saunie nie nosimy metalowych przedmiotów, które szybko się nagrzewając mogą spowodować bolesne oparzenia. Ze względu na szereg przeciwwskazań zdrowotnych nie nosimy kostiumów kąpielowych. Nie wnosimy aparatów, kamer lub telefonów i zachowujemy się cicho, aby nie przeszkadzać innym.
Przed wejściem do sauny rozbieramy się i myjemy pod prysznicem, następnie wycieramy się, co zwiększa efektywność pocenia się.
Do sauny suchej wchodzimy bez klapek.
Po wejściu do sauny suchej siadamy na ręczniku. Ze względu na różnice temperatur wskazane jest siedzenie z kolanami podciągniętymi do ciała tak, aby stopy znalazły się w podobnej temperaturze co reszta ciała. Nasze stopy powinny również spoczywać na ręczniku. Sesja nie powinna przekroczyć 20 min. Ostatnie 2-3 min należy spędzić w pozycji siedzącej. W przypadku pogorszenia samopoczucia należy natychmiast opuścić saunę lub nacisnąć czerwony przycisk.
Po wyjściu z sauny wchodzimy bez okrycia pod prysznic i spłukujemy pot ciepłą wodą (pot ma podobny skład do moczu), następnie schładzamy ciało. Odpoczywamy co najmniej tyle czasu, ile byliśmy w saunie. Sesję możemy powtórzyć 2-3 razy. Bezpośrednio po wyjściu z sauny nie należy korzystać z jacuzzi ponieważ ciepła woda wznowi pocenie się, a pot zostanie przez nią spłukany do jacuzzi.